rozšířené
Přejít na menu nové zboží

knihy, mapy, samolepky / knihy / Tajemství výroby velkomoravského šperku Archeologický experiment

Tajemství výroby velkomoravského šperku Archeologický experiment

katalogové číslo: BCD106

cena: 440 Kč

Máte o nedostupný výrobek zájem? Předobjednat nyní

Kniha Tajemství výroby velkomoravského šperku. Archeologický experiment představuje problematiku, která je dlouhodobě ve středu zájmu nejen odborníků, ale i laické veřejnosti. Jen těžko se návštěvníkům výstav a expozic s tématikou Velké Moravy vysvětluje, jak je možné, že naši předci dovedli zhotovit tak technologicky náročné a krásné šperky, když i v dnešních moderních poměrech je výroba těchto okras poměrně náročnou operací. Předkládaná publikace by měla napomoci k objasnění této „záhady“. A to tím spíše, že v ní zúročil své dlouholeté zkušenosti s výrobou replik velkomoravských šperků zručný „experimentátor“ Pavel Čáp, že naším průvodcem po světě dávných Slovanů je vedoucí archeologických výzkumů na Pohansku u Břeclavi Jiří Macháček a že špičkovou fotografickou dokumentaci obstaral Josef Špaček. Po úvodu představují autoři ve stručných kapitolách archeologický experiment jako vědeckou metodu a obecné kulturněhistorické a technologické aspekty výroby velkomoravského šperku, především s přihlédnutím k nálezům z Pohanska u Břeclavi. Jádrem publikace jsou kapitoly věnované experimentální replikaci velkomoravských šperků – nejprve jsou popsány použité suroviny, nástroje, pomůcky a příprava základních polotovarů (výroba granulek, zpracování drátu)
a pak již následují bohatě dokumentované pasáže líčící, jak byly zhotovovány jednotlivé repliky: gombík s granulací na kroužkových podložkách, sloupečková náušnice, prsten zdobený granulací a skleněnými vložkami, gombík s plošnou granulací a skleněnými vložkami, náušnice se čtyřmi bubínky, hrozníčková náušnice s granulací na oblouku a košíčková náušnice. Publikaci doprovází německé résumé, přehled literatury, osobní, místní a věcný rejstřík a stejnojmenný dokumentární film na přiloženém DVD.

Praha 2011
KLP – Koniasch Latin Press
ISBN 978-80-86791-86-9
Počet stran: 160 + DVD
Obrazová příloha: 253 barevných obrázků
Rozměr: 165 × 240 mm
Vázané
Hmotnost: 560 g

 

produkty
Doporučujeme
vltavíny, šperky
nové produkty
naposledy prohlížené
Tajemství výroby velkomoravského šperku Archeologický experiment
Kosovo je Srbija
0 Kč
rozšířené
Slovensko
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Další informace