KOZEL, pánské tričko černé, druidská kolekce

550 Kč
Poslední kusy skladem

KOZEL, pánské tričko v černé barvě, Druidská kolekce. Ostružiny, neboli, v irské gaelštině, Sméara Dubha, se údajně nemají konzumovat po tzv. Samhain, česky Konec léta, což je oslava konce sklizně a začátku nejchladnější části roku. A to protože postavička z keltského folklóru Púca na ostružiny v tomto období plive či dokonce čůrá.

Šlahoun ostřužiní, který zakořenil na obou koncích, měl být obdařen zvláštní mocí. Pokud jste třeba chtěli vyvolat zlé duchy, podlezli jste pod obloukem šlahounu v době Samhainu a vyslovili své přání. Dále jste mohli vylěčit černý kašel u dítěte, pokud devět dní podlézalo třikrát po sobě pod větví ostružiny, vždy před snídaní, se slovy: "dovnitř ostružiny, s kašlem ven, zde zanechávám černý kašel ten".??

Pokud jste v Irsku našli ostružiní uchycené na ocasu krávy znamenalo to, že se někdo snaží začarovat kravské mléko. Květ ostružiní pro Irské básníky píšící v gaelštině symbolizoval krásu. Známá milostná balada nese název Bláth na Sméar, česky Květ ostružiny.

Podle tzv. Brehon zákonů o stromech a keřích předkřesťanského Irska bylo ostružiní prohlášeno jako jeden z oficiálních lesních keřů, a ten, kdo je ničil, mohl být pokutován.

Dříve se rozmačkané ostružiny přimíchávaly do ovesné kaše a vařila se z nich marmeláda. Z kořene se vyrábělo oranžové barvivo,? dýmky a vnitřek balónů na irský fotbal s pálkami – hurling. Dlouhé šlahouny se pak využívaly při výrobě proutěných výrobků a dokonce k upevňování došek na střechách. Listy ostružiníku sloužily k léčbě průjmu u lidí i skotu, mohly pomoci léčbě otoku, a velmi dobře působily proti kašli a nachlazení. Také pomáhaly při kožních problémech jako jsou opary, popáleniny, záněty, pásový opar a vyrážky.

  • propracovaný design
  • kvalitní potisk
  • tričko od americké firmy Gildan
  • vlastní výroba - značka Naav
  • potisk v České republice