rozšířené
Přejít na menu nové zboží

numismatika, mince / středověk až renesance, mince

středověk až renesance, mince

Středověké mince, pražské groše a tolary. Po rozpadu západořímské říše se výjimečně vyskytovaly barbarské mince, spíše se však vůbec nepoužívaly. Na britských ostrovech se znovu razí mince od 8. století (arcibiskupové v Yorku a Canterbury). Frankové však razili mince již od zakladatele franské říše Chlodvíka I. Merovejského (králem 481-511) – konkrétně zlaté i stříbrné denáry. Karel Veliký pak zavedl karolinskou libru rovnající se 240 denárům, panovník si vyhradil na ražbu mincí monopol, objevily se zákony proti padělatelům – těm hrozily ve středověku nejvyšší tresty, např. uvaření v oleji. Motivy na rubu i líci jsou spojeny s konkrétními panovníky nebo křesťanstvím. Mince vyrobené ze zlata byly většinou různé typy dukátů, popř. florény. Stroje na výrobu mincí se zavádí od 16. st. V době italské renesance se ze směnek vyvinuly první evropské bankovky (mimo to existovaly i v Číně).

Na českém území se původně platilo jakýmsi druhem šátků – 10 ks se vyrovnalo denáru; první ražba mincí je doložena z roku 960 (Boleslav I.); šlo postupně o denáry „velkého střížku“ (10. st. - 1. pol. 11. st.), dále denáry „malého střížku“ (2. pol. 11. st. - 1. pol. 13. st.) a brakteáty od 13. st. (tenké, 40 mm, asi 1 g stříbra). Na nich se poprvé setkáváme i s českým znakem – dvouocasým lvem.

Rozvoj ražby souvisel se vznikem nových měst a objevy nových stříbrných dolů. Ve 13. st. se zde již razilo na 21 oficiálních místech. Ve 14. až poč. 16. st. se setkáváme s kvalitnějšími groši (denarius grossus); pražský groš (grossus pragenses, posléze ražený v Kutné Hoře) byl svého času nejkvalitnější měnou v Evropě. Pro představu, ve 14. století si nádeník vydělal 4-6 grošů týdně, tesař 16-20, krávu mohl koupit za 22-55, kus másla nebo sýra nebo nůž za groš. V 15. st. si běžný řemeslník vydělal 2,5 groše denně – kamenný dům na dnešním Staroměstském náměstí v Praze stál až 12000 grošů, v postranní uličce ale už „jen“ 1200 a dřevěný dům 360; kuře stálo půl groše a boty 4. Na poč. 16. st. se objevuje po otevření tamních stříbrných dolů jáchymovský tolar (30 g stříbra = 24 pražských grošů; od něj odvozuje své jméno dolar).

1-16 z 16 celkem

Jáchymovský Tolar, replika

katalogové číslo: MCO23

cena: 75 Kč

   

Jáchymovský - Šlikovský Tolar. Umělecká replika stříbrné české mince. Ražba je provedena do hliníku. AVERZ český zemský znak, okolo opis se jménem panovníka, který byl formálně vydavatelem mince: LUDOVICVS . PRIM(VS) . D(EI) . GRACIA . R(EX) . BO(EMIE), tzn. Ludvík První, z Boží milosti král český.

REVERZ rodový erb Šliků z Passounu a postavou sv. Jáchyma, S - I, tj. Santus Iochimus, svatý Jáchym, okolo opis: AR(MA) . DOMI(NORVM) . SLI(CORVM) . STE(FANI) . ET . FRA(TRVM) . CO(MITVM) . D(E) . B(ASAIA), tj. Erb pánů Šliků, Štěpána a bratří, hrabat z Pasounů

Mince jsou odraženy z raznice, vyryté klasickou středověkou technologií.

 • Materiál: hliník
 • Rozměry: průměr 40 mm
 • Tloušťka: 2 mm

Více informací

PRAŽSKÝ GROŠ

katalogové číslo: FPR60

cena: 85 Kč

   

Umělecká replika české mince, která byla ražena králem Karlem IV. Mince má na líci obraz české královské koruny a jméno panovníka, na rubu pak českého lva. Ražba je provedena do hliníku. Raznice jsou vyryté klasickou, středověkou technologií.

Pražský groš byl stříbrnou mincí, která se stala velmi oblíbenou ve střední Evropě, a to zejména pro svůj vysoký podíl stříbra. Dal jej razit od roku 1300 Václav II., surovinou byla Ag ruda z kutnohorského rudního revíru.

Více informací

Mailberský dukát, replika mince

katalogové číslo: MCO25

cena: 95 Kč

   

Mailberský dukát  - novoražba středověkého stylu, vztahující se k řádovému hradu Maltézských rytířů Mailberg v Dolním Rakousku. Mince jsou raženy z raznice, vyryté klasickou středověkou technologií.

 • Materiál: masivní tombak
 • Tloušťka: 2 mm
 • Průměr 26,5 mm (+-1mm)
 • Váha cca 8g

Více informací

Ecu Karla VIII., replika francouzské mosazné mince

katalogové číslo: MCO24

cena: 95 Kč

   

Umělecká replika nádherné mince z 15. století – ECU zlaté slunce francouzského krále Karla VIII. (1483 – 1498). Naplňte své truhlice a vyražte za dobrodružstvím!

 • Materiál mosaz
 • Průměr 31 mm
 • Tloušťka 2 mm

Více informací

25 GROŠ Karla IV. a KOŽENÝ VÁČEK

katalogové číslo: FPR57

cena: 950 Kč

   

Sada 25 x hliníková mince (groš Karla IV.).

Více informací

Dukát Václava IV., mosaz, replika mince

katalogové číslo: MNA37

cena: 75 Kč

   

Dukát Václava IV. Umělecká ražba repliky krásného dukátu Čech doby husitské. Mince jsou raženy z raznice, vyryté klasickou středověkou technologií.

 • Materiál lesklá mosaz
 • Tloušťka 1 mm
 • Průměr 25,5 mm

Více informací

STŘEDOVĚKÝ DENÁR, Břetislav I., Čechy

katalogové číslo: MCO21

cena: 75 Kč

   

Cínová replika mince z doby Břetislava I. Velikost: 2 cm.

Více informací

OTTO, 962 - 973, replika francké mince

katalogové číslo: MCO19

cena: 85 Kč

   
OTTO (962 - 973), cínová replika francké mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2.3 cm.

Více informací

MATYÁŠ KORVÍN, 1458 - 1490, replika uherské mince

katalogové číslo: MCO18

cena: 95 Kč

   
MATYÁŠ KORVÍN (1458 - 1490), cínová replika uherské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2.8 cm.

Více informací

Dukát Matyáše Korvína – replika

katalogové číslo: MCO28

cena: 95 Kč

   

Replika dukátu Matyáše Korvína - uherského a chorvatského krále a českého spolukrále (1458-1490). Avers: Korunovaná madona s dítětem po pravici. Madona sedí na polštáři se střapci a dítě si pohrává s jejími vlasy. Ve spodní části motivu je havran s prstenem v zobáku, který je erbovním symbolem Matyášova rodu – havran, lat. corvus.

Revers: svatý Ladislav, uherský král (1077-1095).

 • Materiál: lesklá mosaz
 • Tloušťka: 1 mm
 • Průměr: 20 mm

Více informací

Námořnická pirátská mince - AZTEC

katalogové číslo: MCO26

cena: 95 Kč

   

Mince z mexického pokladu s motivem aztéckého kalendáře a pirátské lodi s patinou starého zlata. Vhodné jako suvenýr či upomínkový předmět, např. pro dětské tábory.

 • Materiál: mosaz
 • Tloušťka: 1,7 mm
 • Průměr 26 mm

Více informací

PIPIN III., 751 - 768, replika franské mince

katalogové číslo: MCO17

cena: 75 Kč

   

PIPIN III. (751 - 768), cínová replika franské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 1.7 cm.

Více informací

Pirátský poklad 40 ks a měšec

katalogové číslo: MCO29

cena: 690 Kč

   

Poklad pro malé piráty a cestovatele. Stříbrné mince (hliník) zobrazují pirátskou plachetnici ve vlnách a směrovou růžici (20 kusů). Zlaté mince (mosaz) zobrazují pirátskou lebku a aztécký kalendář (20 kusů). Tyto pohádkové mince jsou raženy z ručně rytých raznic.

 • Materiál: hliník a mosaz
 • Průměr: 25 mm
 • Tloušťka: 1 mm

Více informací

Templářský denár, měď

katalogové číslo: MCO04

cena: 55 Kč

Máte o nedostupný výrobek zájem? Předobjednat nyní

Materiál: Měď. Váha: 1,9 g. Velikost: 21 mm.

Řád templářů byl největším a nejmocnějším rytířským řádem středověku. Řád byl založen roku 1118 nebo 1119 jako důsledek první křížové výpravy do Palestiny (1096-1099). Úkolem řádu bylo pomoci chránit nově založené Jeruzalémské království proti nepřátelským muslimským sousedům a zajistit bezpečnost pro zástupy poutníků z Evropy, putující do Jeruzaléma. Jejich odznakem byly bílé pláště, doplněné záhy o typické červené kříže. Ve výzbroji měli většinou meč a štít ve tvaru erbu. Pečeť templářů - dva jezdci na jednom koni měli symbolizovat chudobu nebo byli interpretováni jako zobrazení dvojí role templářů – mnich a voják.

Více informací

MÁRIA, 1342 - 1382, Dinár, replika uherské mince

katalogové číslo: MCO20

cena: 95 Kč

   
MÁRIA (1342 - 1382), cínová replika uherské mince (dinár). Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2.8 cm.

Více informací

Denár Bořivoje II. cínová replika

katalogové číslo: MCO27

cena: 65 Kč

   

Denár Bořivoje II. - umělecká replika stříbrné české mince z 11.-12. století. Ražba je provedena do cínu, průměr 18 mm. AVERZ – kníže ve zbroji s kopím a mečem jedoucí na koni ve skoku, mezi perlovci v opisu nápis DUX BORIVOI, t.j. kníže Bořivoj.

REVERZ – ve vnitřním perlovci je svatý Václav s knihou a zdviženou levicí, okolo opis: SWENCEZLAUS, t.j. sv. Václav. Mince jsou odraženy z raznice, vyryté a puncované ručně, klasickou středověkou technologií.

 • Materiál: cín
 • Průměr: 18 mm

Více informací

produkty
Doporučujeme
šperky s kameny
nové produkty
Kosovo je Srbija
0 Kč
rozšířené
Slovensko
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Další informace