rozšířené
Přejít na menu nové zboží

numismatika, mince / židovské mince

židovské mince

První židovské mince byly vydávány oficiálně již od 4. století př. n. l. se svolením Peršanů, kteří měli v té době nadvládu; šlo často o mince se sovou (inspiraci řeckými mincemi s bohyní Aténou) a nápisem Yehud – perským výrazem pro judejskou provincii. Za vlády Antiocha VII (Seleukovská říše) se vydávaly napůl syrské, napůl izraelské mince s motivem lilie symbolizujícím Jeruzalém. První čistě židovské mince se vydávaly od roku 135 př. n. l. (Hasmoneonské království založené po úspěšném povstání Šimona Makabejského). Římané samozřejmě za doby tamní nadvlády razili nové typy mincí, značně se od sebe lišících za různých správců (např. Herodes vydával mince se širokým spektrem motivů včetně první živé bytosti – orla – od perských dob); Židé sami vydávali vlastní mince za dob povstání proti Římanům (z těch dob se v Izraeli často nalézají římské mince, které mají jen přeražený povrch). Zvláštní skupinou jsou později mince vydávané křižáky. Zajímavostí jsou evropské padělky antických hebrejských mincí vydávané od přibližně 16. st., které údajně obdržel Jidáš za svou zradu.

1-3 z 3 celkem

HERODES VELKÝ, cínová replika židovské mince

katalogové číslo: JWC01

cena: 85 Kč

   
HERODES VELKÝ, (rok 37 Starého věku), cínová replika židovské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2,2 cm.

Více informací

ŠIMON MAKABEJEC, šekel, cínová replika mince

katalogové číslo: JWC02

cena: 85 Kč

   
ŠIMON MAKABEJEC (rok 143 Starého věku), cínová replika židovské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2,2 cm.

Více informací

Šekel, Tetradrachma, cín

katalogové číslo: JWC3

cena: 95 Kč

   

Šekel Tetradrachma, umělecká cínová replika starověké mince. Mince je velmi plastická s vysokým reliéfem, hlavně na straně portrétu. AVERZ nese obraz orla, který šlape na fénickou loď a řecký nápis – Tyrus, svatý a nedotknutelný. REVERZ nese portrét mladého císaře Hadriána v perlovci. Mince má nepravidelný okraj a jednotlivé kusy se od sebe mírně liší, každý je ražen zvlášť, ručně. J

Tyto šekely byly raženy v tyrské mincovně. Jidáš údajně za jeho zradu dostal „30 stříbrných šekelů“.

  • Průměr 24-26 mm
  • Tloušťka 3 mm (v nejširším místě)

Více informací

produkty
Doporučujeme
meče
nové produkty
Kosovo je Srbija
0 Kč
rozšířené
Slovensko
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Další informace