rozšířené
Přejít na menu nové zboží

ŠPERKY - stříbro, bronz, cín, jantar / stříbrné šperky / přívěšky - historické šperky / ALGIZ, stříbrný přívěšek

ALGIZ, stříbrný přívěšek

katalogové číslo: SBR625

cena: 330 Kč

   

Stříbrný přívěšek Algiz. Symbol trojité větvičky se poprvé objevuje na keramice doby kamenné, zde patrně symbolizuje strom, případně strom Světa. Může ale také symbolizovat bohy (?) vzývající postavu s roztaženýma rukama. Tento symbol je doložen v České republice rovněž na spodní části keltských nádob v prvních staletích před n. l. Zde se patrně jedná o magickou značku chránící obsah nádoby. Tento symbol lze také dohledat u předků severských Germánů na skalních rytinách doby bronzové. U Germánů se tento symbol později objevuje jako runa Algiz (Ochrana). Runa Algiz se také někdy ztotožňuje s losem, takže by mohla symbolizovat i paroží tohoto zvířete.

Tento symbol se někdy objevuje i v křesťanské výzdobě, kdy tato trojitá větvička vyrůstá ze srdce. Bez ohledu na pozdní křesťanskou interpretaci i zde se patrně jedná o zapomenuté vyobrazení stromu Světa. Tento symbol lze občas najít i na starých německých hrobech, kde větvička směřující nahoru je vyrytá u datumu narození a větvička směřující dolů je vyrytá u datumu úmrtí. Zde znak tedy symbolizuje život (větvička nahoru) a smrt (větvička dolů). V pozici tohoto přívěšku se v tomto případě jedná o symbol života. Význam je tedy v každém případě pozitivní.

  • materiál  stříbro 925
  • výška 3.3 cm
  • váha 3 g
ALGIZ, stříbrný přívěšek - galerie 1

 

produkty
Doporučujeme
velkomoravské šperky
nové produkty
naposledy prohlížené
ALGIZ, stříbrný přívěšek
Kosovo je Srbija
0 Kč
rozšířené
Slovensko
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Další informace