SLUNEČNÍ LOĎ, stříbrný přívěšek

600 Kč
Skladem 5-10 ks

Stříbrný přívešek Sluneční loď inspirovaný skalními rytinami ze Skandinávie doby bronzové, cca 1000 před n. l. Motiv lodě se na těchto rytinách někdy objevuje i se slunečním symbolem kříže v kruhu. Kříž v kruhu zde bývá často vyrytý i samostatně.

Sluneční božstva byla často zobrazována s vozem s koňmi, ale existovala i představa o lodi jako dopravním prostředku slunečních bohů. Na zlatých anebo bronzových nádobách z Německa a Skandinávie se rovněž dochovalo vyobrazení těchto slunečních lodí, zde mívají celkem pravidelně příď i záď zdobenou hlavami vodních ptáků.

Odtud možná čerpal J.R.R. Tolkien inspiraci pro svoje labutí elfské lodě. V Pobaltí se dochoval pěkný mytologický příběh odkazující na výše zmíněné souvislosti (zdroj: Slavonie, Kosmologie starých Baltů 6): Saul (Slunce) byla považována za nádhernou nebeskou bohyni bydlící v paláci někde daleko na východě. Každé ráno putuje oblohou v oslňujícím voze ze zlata, mědi či ohně, taženém dvěma bílými koňmi. Večer vůz zapadá do Baltského moře a mění se ve zlatou loď, která ji převáží přes vody. Loď řídí bohyně Perknl, která také druhý den ráno unavenou a zaprášenou Saul omývá a vyprovází odpočatou a zářící na novou cestu po nebi.

  • materiál stříbro 925
  • šířka 2 cm
  • hmotnost 2,9 g