OCHRANNÝ VIKINSKÝ ŠTÍT, Birka, stříbro 925, 10g

1 200 Kč
Skladem 5-10 ks

Stříbrný vikinský závěs. Imitace přívěšku, který byl nalezen v 19. století při vykopávkách ve slavné švédské lokalitě Birka. Pseudo-granulace. Podobné talismany měly a mají za účel chránit člověka před negativními vlivy, zlými silami a nemocemi, proto označení ochranný štít. Pokud hledáte originální šperk, právě jste jej našli!

Přívěsek, který vidíte, je šperkem, který se v literatuře označuje jako „štítek“ či „štítkovitý přívěsek“. Šperk byl nalezen v pravděpodobně ženském hrobu, který nese označení Bj 660; v tomto hrobu byl štítek umístěn na hrudi mezi oválnými brožemi, a byl tudíž pověšen na krku či provázku napnutém mezi brožemi. Původní kus měří 2,2 cm v průměru a jeho povrch je zdobený filigránem. Přední strana je dělena deseti spirálovitými paprsky. Z okraje na zadní straně vybíhá očko, za které bylo možné tento šperk pověsit.

Štítkovitých přívěšků tohoto typu známe z vikinské Skandinávie několik desítek, v samotné Birce bylo nalezeno téměr dvacet kusů. Filigránové štítky jsou však vzácné. Naše bronzová verze byla odlita podle unikátního stříbrného modelu.

  • Materiál: stříbro (925)
  • Váha cca 10 g
  • Velikost cca 2,6 cm v průměru