FIDCHELL keltská desková hra verze BRIAN BORU s dubovou deskou

Příslušenství:
2 850 Kč
Skladem 5-10 ks

Keltská hra Fidchell či Gwyddbwyll, kterou dle legendy vynalezl Bůh Lugh, a hrál jej i irský hrdina Cú Chulainn či král Artuš. Zahrajte si tuto hru také Vy! 

Jsme pyšní, že Vám ji můžeme poskytnout i jako umělecké dílo s hlubší myšlenkou, na které se podílela jihočeská výtvarnice Kati.

Hra představuje střet nájezdníků, kteří se rozhodli obsadit Irsko a obránců tohoto ostrova v čelem s králem.

Hrací kameny

Král - je znázorněn menhirem Lia Fáil, Kámen osudu neboli korunovační kámen na hoře Tara. Je to sídlo nejvyšších irských králů (irsky Árd Rí Éireann). Na hracím kameni jsou znázorněné keltské meče a spirálový ornament z torquesu, který podtrhuje důležitost krále.

Králova družina - obránci ostrova. Čtyřboké hrací kameny s motivem zdobení na torquesu z lokality Clonmacnois, Irsko (III. stol Starého věku).

Nájezdníci - kulaté žetony s motivem útočících lodí.   

Fidchell (irsky) nebo též gwyddbwyll (ve velštině), guidpoill-gwezboell (bretonsky), gwydhbol (kornsky) je desková hra oblíbená mezi Kelty. 

Fidchell se hraje mezi dvěma hráči a v překladu znamená „vědomost dřeva" nebo „dřevní smysl“. Fidchell / gwyddbwyll je často zmiňován ve starých keltských legendách. 

Původ Fidchellu by mohl být odvozen z římské hry ludus latrunculorum. Archeologický nález, jako je hra ze Stanway z Colchesteru se 13 kusy na každé straně, může také představovat keltskou deskovou hru Fidchell.

Některá pravidla hry lze odvodit ze zmínek v rané irské literatuře.

Leth a fóirni d'ór buidi, in leth aili d'findruine  - "Polovina kusů byla ze žlutého zlata, druhá polovina z bílého bronzu".

Legendy popisují fidchell jako hru, kterou hrají králové a Bohové. Podle legendy jej vynalezl Lugh, Bůh světla a inspirace a dovedně ho hrál Jeho syn, irský hrdina Cú Chulainn. Král Artuš a Owain mab Urien hráli dle legendy též hru zlatými hracími kameny na stříbrné desce. 

Nález z Ballinderry (Irsko) učiněný v roce 1932 patrně představuje fidchell. Je to dřevěná deska s keltskými symboly, s mřížkou 7x7, ohraničená 49 otvory.

  • Materiál: zinek s povrchovou úpravou staromosaz a starostříbro
  • Vlastní výroba
  • Návrh - Katien

Související produkty

-10%
FIDCHELL keltská desková hra verze ERIN
1 970 Kč
1 770 Kč
Katalogové číslo: BGM01 2-3 týdny
- +