Středověký poutnický odznak přívěsek „Loď s falem“
Tento středověký přívěsek ve tvaru lodi s falem byl vytvořen podle historického modelu z let 1350 až 1425 n. l. a nyní se nachází ve sbírce Langbroek, Van Breuningen.
Poutnický odznak zobrazuje loď s ptáky v podobě penisů na lanoví, kterou řídí námořníci s podobou falů. Jedná se o satiru na populární poutnický odznak z Canterbury, zobrazující návrat sv. T. Becketa z exilu v Anglii. Sv. Thomas Becket, jak je znám, byl jednou z nejuctívanějších postav středověké Anglie.
Becket si získal velkou oblibu mezi lidmi ihned po svém zavraždění rytíři krále Jindřicha II. Vražda vyvolala značné pobouření a Becket byl brzy kanonizován jako svatý mučedník.
V souvislosti s rozšířením kultu sv. Tomáše Becketa bylo vytvořeno mnoho poutnických odznaků pro ty, kteří navštívili posvátná místa spojená s jeho životem.
Středověký přívěsek má na zadní straně očko pro připevnění na oděv nebo nošení na krku jako přívěsek. Odznak lze také snadno našít na oděv prostřednictvím několika otvorů. Součástí balení je 1 m dlouhý černý kožený řemínek.
- Středověká loď s falem má rozměry 2,7 x 2,7 cm.
Loď s falem je parodií na křesťanský poutnický symbol, která ironicky zobrazuje příběh ze života sv. Tomáše, jenž se vrací do Anglie na lodi. Tvůrce lodi s falem tímto způsobem kritizoval pokrytectví svých středověkých současníků a zároveň odkazoval na motiv „lodi bláznů“, který byl v období středověku široce rozšířen.
Sv. Tomáš Becket, známý také jako sv. Tomáš z Canterbury, byl zavražděn v roce 1170 n. l. Původně byl blízkým přítelem krále Jindřicha II., ale později jako arcibiskup se zapletl do vleklého sporu s královskou rodinou o rozdělení moci mezi církev a monarchii.
Becket byl nakonec zavražděn před oltářem v katedrále v Canterbury rytíři krále Jindřicha II., kteří údajně nepochopili královo rozzlobené prohlášení. Pouhé tři roky po činu byl Becket kanonizován.
Mnoho evropských kostelů je zasvěceno sv. Tomáši nebo nese jeho jméno a jeho život byl adaptován v různých historických románech a hrách.
Díky jeho popularitě se Canterbury stalo jedním z největších poutních center středověké Evropy a sv. Tomáši byly často připisovány zázraky kvůli jeho oblibě mezi poutníky.
Následně se sv. Tomáš stal patronem anglické monarchie, zejména ve vztahu k jejich ambicím ve Francii. V roce 1415, po bitvě u Azincourtu, osobně Jindřich V. navštívil katedrálu v Canterbury, aby poděkoval sv. Tomáši Becketovi za své válečné vítězství.