-
Katalog zboží
-
- Výprodej
- Stříbrné šperky
- Šperky
- Zbraně
- Zbroje
- Móda
- Sedlářství
- Kovářství a mince
- Stolování
- Home decor
- Táboření a řemesla
- Hry a knihy
- Kovárna Arma Epona
- Dárkové poukazy
-
- Přihlášení
- Registrace
- Velkoobchod
- Kontakt a prodejny
- Země (Česky)
- Měna (Kč - CZK)
Symboly Skotska
Ačkoliv je Skotsko již přes tři století součástí Velké Británie, stále si udržuje vlastní kulturní identitu. Tu kromě jiného vyjadřuje také celá řada symbolů, po století se Skotskem spjatých.
Saltire – skotská vlajka
Nejstarším ze skotských symbolů je patrně skotská vlajka; bílý svatoondřejský kříž (tzv. saltire) na modrém poli, jež se v 17. století stala i součástí vlajky Velké Británie. Svatý Ondřej, jenž byl ukřižován na diagonálním kříži, je od raného středověku patronem Skotska. Byl to právě svatoondřejský kříž, který se podle legendy roku 832 objevil na modrém nebi právě ve chvíli, kdy piktský král Óengus mac Fergusa vedl své vojsko do bitvy proti anglosaském vládci Athelstanovi. Zázračné zjevení mělo Piktům přinést vítězství a zemi dát jeden ze základních symbolů.
Královský prapor se lvem
Modrobílé národní vlajce sekunduje vlajka skotských králů s červeným lvem ve žlutém poli (tzv. royal banner), která je o několik století mladší. Lva na svém praporu měl možná už král Vilém I. Lev, který vládl v letech 1165 – 1214, avšak první jednoznačná zmínka o heraldické figuře lva ve skoku se datují k roku 1222, kdy v zemi vládl Alexander II. a po něm znak doplnil jeho nástupce Alexander III., jenž ke lvovi přidal ozdobný dvojitý lem s liliemi. Jako královský znak skotského panovníka byl pak lev s liliemi ve žlutém poli používán až do roku 1603. Poté se královský znak stal součástí nového znaku krále Jakuba VI. a ještě později byl začleněn do znaku Velké Británie. Úplně první doložený královský prapor, který roku 1138 použil David I., však nesl vyobrazení draka.
Bodlák
Plnohodnotným symbolem Skotska je rovněž bodlák, který se objevuje i na oficiálním znaku skotských králů a ve Skotsku je prakticky všudypřítomný, ať již symbolicky nebo v přírodě. Ačkoliv se k bodláku váže působivá legenda, proč se vlastně stal národní květinou Skotů, nikdo pravý důvod ovšem nezná. Prý to bylo díky tomu, že se jakýsi Seveřan popíchal o bodlák roku 1263, v důsledku čehož Skotové odhalili norskou lest a drtivě zvítězili v bitvě u Largsu. Faktem je, že nikdo přesně neví, jak se bodlák stal symbolem, zároveň je to ale nejstarší doložená národní rostlina. Jako národní symbol byl bodlák užíván nejméně od 15. století, kdy se roku 1474 objevuje na stříbrných mincích krále Jakuba III., a poté jej nacházíme na erbech, výšivkách, obrazech i architektuře. Bodlák je rovněž jakýmsi podobenstvím skotského národa, který je velmi obtížné, ne-li nemožné vyhubit. Bodlák, jakožto symbol skotských Stuartovců, je také často možné vidět společně s rudou růží anglických Tudorovců. Spojení květin symbolizuje spojení korun Skotska a Anglie pod jedním vládcem.
Jednorožec
Skotsko má takové své národní zvíře, byť mytologické. Dalším symbolem Skotska a tradičním skotským heraldickým zvířetem je jednorožec, symbol klidu a harmonie, zároveň ale síly a svobody. Objevuje se již ve 12. století ve znaku Viléma I. Lva. Na mincích se objevuje opět za vlády Jakuba III. Stuarta. Jednorožec měl být protiváhou divokému a útočnému lvu Angličanů. Od roku 1603 se pak obě zvířata objevují na znaku Jakuba VI. Stuarta, jenž se stal také anglickým králem Jakubem I.. Znak s oběma zvířaty pak symbolizuje spojení Skotska a Anglie pod jednou korunou. Jednorožec má ve Skotsku také svůj národní den. Je jím 9. duben …
Související produkty
A co číst dál
Zrození kovářského řemesla
Jen jediný řemeslník si vysloužil poctu býti Bohem – kovář.…
Symboly Skotska
Ačkoliv je Skotsko již přes tři století součástí Velké…
Obléhací válka ve středověku II.
Umění obléhací války středověku čerpalo z dědictví antiky,…
Obléhací válka ve středověku I.
Ač se to na první pohled nezdá, obléhací válka hrála ve…