KELTSKÝ KANEC, Neuvy-en-Sullias, přívěšek bronz

Příslušenství:
195 Kč
není dostupné

Keltský kanec - přívěšek. Kanec jako zvíře reprezentuje bojovou prudkost, sílu, odvahu, lstivost a inteligenci, nejdůležitější vlastnosti bojovníků. U Keltů byl proto symbolem síly a jeho zobrazení se často objevovalo jako ochranný symbol na keltských přilbách, či bojových praporech. Kanec jako zvíře byl také spojován se záhrobím a nesmrtelností duše a jeho maso bylo oblíbeným pokrmem bohů a hrdinů.

Kanec z Neuvy-en-Sully byl zobrazen v obranné pozici, podepřený na zadních nohách se zježenými zádovými štětinami a protáhlým rypákem. Navzdory silné stylizaci má zvíře zobrazeny uši i kly a jeho oči byly původně zvýrazněné emailem nebo skelnou pastou. Kanec byl součástí pokladu sestávajícího z asi třiceti bronzových předmětů, který byl náhodně objeven r. 1861 v skrýši z cihel, kamenů a tašek v údolí řeky Loire. V skrýši se nacházelo několik zvířecích figurek, mezi nimi trojice kanců, jeden téměř v životní velikosti, stylizované lidské sošky a trojice římských božstev, Asklépios, Herkules a Mars.

Sochy kanců se od zbytku pokladu lišily technikou výroby, zatímco ostatní figurky byly z bronzu odlity, kanci byli vytvořeni vyklepáváním bronzového plechu do dřevěné formy a jejich detaily byly tepané. Jsou také starší než ostatní předměty, pocházejí pravděpodobně z 1. stol. před n l., z doby před příchodem Římanů do Galie. Soubor mohl být chrámovým pokladem, který byl ukrytý v nejistých časech před vyrabováním. Neobvyklé nebylo ani zakopávání votivních předmětů v okolí galských chrámů, aby se tak v chrámu uvolnilo místo na nové. Sochy mohly také pocházet z několika galských chrámů, menší možná i z rodinného larária. V roce 1864 většinu předmětů z pokladu získalo město Orléans a dnes se nacházejí v místním historickém a archeologickém muzeu.

  • Materiál bronz
  • Rozměr 2 x 2 cm (bez očka)
  • Očko 4 x 8 mm (pro šňůrku/řetízek o průměru do 3 mm)
2 850 Kč Katalogové číslo: BGM02 Skladem
- +