Páni z Talmberka, středověký štít, přívěsek, staromosaz

95 Kč
Skladem 3-4 ks

Páni z Talmberka, středověký přívěsek na krk.

  • Rozměry: 3,5 x 5 cm
  • Materiál: zinek

Páni z Talmberka patřili mezi nejstarší české šlechtické rody – jejich původ sahá údajně až do 12. století a prokazatelně je doložen do 13. století, neboť z této doby je díky pečetím známý i jejich erb. Historie hradu Talmberk, který dal rodu jméno, se v písemných pramenech váže k roku 1291, kdy starší člen rodu Hroznata z Úžic dělil rodový majetek mezi potomky. Jeho syn Arnošt obdržel hrad, dokončil jeho stavbu a dále byl znám jako Arnošt z Talmberka. Rod sice nepatřil mezi nejbohatší a nejvlivnější šlechtu, ale přesto náležel vyšší šlechtě – panstvu.

Jedny z nejdramatičtějších momentů v historii rodu se odehrály na přelomu 14. a 15. století a souvisely přímo s hradem Talmberk. Od roku 1389 na hradě sídlil Diviš z Talmberka, který měl spory s Havlem Medkem z Valdeka. Ten s vojskem hrad v roce 1391 oblehl, dobyl, pana Diviše uvěznil a jeho hrad držel až do roku 1397 – dokonce měl tolik smělosti, že se nechal titulovat „z Talmberka“. Havel byl však prohlášen za narušitele míru a obviněn u zemského soudu v Praze, kde byl také v nepřítomnosti odsouzen. Hrad měl vrátit majiteli a nahradit všechny škody. Nakonec však muselo vytáhnout vojsko zemské hotovosti, aby byl hrad dobyt zpět a Diviš byl osvobozen. Diviš z Talmberka se nedlouho poté dočkal prestižního úřadu purkrabího Pražského hradu.

Zdá se, že dramatické události pokračovaly i v první polovině 15. století – páni z Talmberka zůstali i po vypuknutí husitské revoluce katolíky a zachovali věrnost císaři Zikmundovi Lucemburskému. Během následujících husitských válek o hrad Talmberk přišli, i když není jasné, kdy přesně a za jakých okolností.