Stylizovaný středověký havíř či permoník s hornickou lucernou a hornickým náčiním.
- Velikost: 2,1 x 4 cm
- Materiál: bronz
Odlito původní historickou metodou na ztracený vosk. Autorkou designu je jihočeská výtvarnice Kati.
Permoník byl v českém i německém středověkém prostředí mytická bytost spojovaná s hornictvím. Jednalo se o malého skřítka či ducha dolů, který žil v hlubokých štolách a podzemních chodbách. V českém prostředí byl permoník považován za ochránce horníků, který varoval před neštěstím klepáním na stěny dolu nebo dokonce pomáhal s těžbou rud. Pokud však horníci neprokazovali dostatečnou úctu nebo porušovali hornické zvyky, mohl se stát zlým duchem a přivolat neštěstí.
V německé tradici byli permoníci známí jako Bergmännlein či Kobolde a plnili podobnou roli. Byli uctíváni jako dobří duchové dolů, ale zároveň se jich horníci obávali, protože mohli být i zlomyslní. Tradice permoníků se zachovala především v Krušnohoří, kde se hornictví rozvíjelo po staletí.
Permoníci se dodnes objevují v českém folklóru a místních pověstech, například v Příbrami nebo Jáchymově.
Dobývání rud má ve střední Evropě tradici, doly na stříbro v Kutné Hoře byly ty nejbohatší v Evropě. S velkým respektem se klaníme před uměním horníků, ale i průkopníků jako Georgius Agricola (1494–1555). To byl německý učenec, lékař a především významný mineralog a "otec" moderní montanistiky (vědy o hornictví a hutnictví).
Nejvíce se proslavil svým dílem "De re metallica" (1556), což byla rozsáhlá encyklopedie o hornictví, mineralogii a metalurgii. Tato kniha detailně popisovala těžební techniky, zpracování rud a organizaci hornické práce. Díky bohatým ilustracím se stala klíčovým pramenem pro studium středověkého hornictví.