Anlaf Guthfrithsson, Northumbira a Dublin vikinská mince, replika, stříbro 925

895 Kč
Skladem 3-4 ks

Reprodukce mince vikinského vládce z Anglie a Irska. V tomto případě je to Anlaf Guthfrithsson (939-941), Northumbira. Mince je též známá jako Raven Penny.

  • Průměr: 2 cm
  • Materiál: stříbro 925
  • Váha 5g

Král Anlaf/Olaf Guthfrithsson a jeho mince z doby cca 939-941. Ale co o něm víme?

Byl synem Gofraida ua Ímair a pravnukem Ímara, což z něj činilo jednoho z Uí Ímair.

Anlaf/Olaf Guthfrithson byl vůdce Vikingů, který vládl Dublinu a Vikingské Northumbrii v 10. století. Olaf následoval svého otce jako dublinský král v roce 934 a podařilo se mu získat nadvládu nad Vikingy z Limericku, když v roce 937 zajal jejich krále Amlaíba Cenncairecha. Téhož roku se spojil s Konstantinem II. Skotským ve snaze získat zpět Království Northumbrii, které jeho otec krátce vládl v roce 927. Armády  Olafa a Constantina byly poraženy Angličany vedenými Æthelstanem v bitvě u Brunanburhu v roce 937.

Olaf se vrátil do Irska v roce 938, ale po Æthelstanově smrti následujícího roku Olaf odešel do Yorku, kde se rychle mohl etablovat jako král, přičemž jeho bratr Blácaire mac Gofraid byl ponechán vládnout v Dublinu. Během této doby byla ražena ‚Raven Penny‘.

Olaf a Æthelstanův nástupce Edmund se setkali v roce 939 v Leicesteru, kde dospěli k dohodě o rozdělení Anglie mezi nimi. Tato dohoda se však ukázala jako krátkodobá a během několika let Vikingové obsadili pět čtvrtí Derby, Leicester, Lincoln, Nottingham a Stamford. Olaf zemřel v roce 941 a jeho nástupcem v Northumbrii se stal jeho bratranec Olaf Cuaran. V době jeho smrti ho irské anály titulují jako „král Dánů“ a „král spravedlivých cizinců a temných cizinců“.

Legenda na líci znamená ve staré norštině „král Anlaf“ a je jedním z nejstarších dochovaných textů v tomto jazyce. Použití staroseverštiny místo latiny spolu s obrazem havrana, spojeným se severským bohem Odinem, je silným znamením, že Vikingové vyhlašovali svou nezávislost na Britských ostrovech.

Související produkty