Čechy, Rudolf II, Tolar, replika mince - zinek, staromosaz

125 Kč
1-2 týdny

Tolar - Rudolf II., Čechy.

  • Materiál: zinek
  • Velikost: 40 mm

Tolar (německy Taler či Thaler) je velká stříbrná mince (cca 30 gramů). Váží tedy přibližně jako – troyská unce (31,1 g).

Tolar měl kvůli nedostatku zlata nahradit zlaté mince. Název Thaler (česky tolar) pochází ze 16. století podle tolaru, který se razil v Jáchymově (Joachimsthal), německy Joachimsthaler. Tolar se rychle rozšířil po celé německy mluvící oblasti dal jméno i americkému dolaru.

Za vlády Rudolfa II. se na vysoké umělecké úrovni mincí a medailí podíleli významní umělci císařova pražského dvora, především A. Abondio. Za Rudolfovy vlády nedošlo k žádným závažným změnám v oblasti jakosti mincí. K již existujícím nominálům přibyl pouze malý groš, který jako jediný nesl označení hodnoty v českém jazyce. Císařovou vášní byla podpora vědy a umění. Na Rudolfově dvoře pobývalo mnoho umělců, alchymistů, astronomů a astrologů, včetně dánského astronoma Tychona de Braha a Němce Jana Keplera. Rudolf sám sebe považoval spíše za učence a umělce než za panovníka. Jeho nákupčí projížděli celou Evropu a skupovali všechna významná výtvarná díla té doby. Bohužel rozkrádání Rudolfovy sbírky začalo hned po jeho smrti, část si mezi sebou rozdělili členové habsburského rodu a část byla odvezena jako válečná kořist v roce 1648 do Švédska.

Sdílej:

Související produkty