ERIC BLOODAXE, Northumbira, 952 replika vikinské mince, stříbro 925

Příslušenství:
1 100 Kč
2-3 týdny

Reprodukce mince vikinského vládce z Anglie a Irska. V tomto případě je to ERIC BLOODAXE  (952-954), Northumbira.

  • Průměr: 2 cm
  • Materiál: stříbro 925
  • Váha 6g

Erik Krvavá Sekyra (norsky: Eirik Blodøks) byl norský král zhruba v letech 930–34, vládce Orknejí a patrně král Jórvíku (Yorku).

Jeho přídomek vysvětlují ságy tak, že zabíjel své nevlastní bratry v boji o moc nad celým Norskem nebo se jednalo o krále nájezdníků. 

Erik by synem svého otce Haralda I., ten mu ještě za života předal moc. Po jeho smrti se Erik ujal vlády nad celou zemí. Se svými bratry byl ve sporu a čtyři z nich zabil, počínaje Bjørnem Farmannem a později Olafem Haraldssonem a Sigrødem Haraldssonem v bitvě u Tønsbergu.

Důsledkem Erikovy nelítostné vlády bylo jeho sesazení a útěk ze země, když norští šlechtici prohlásili králem jeho nevlastního bratra Haakona I. Podle islandských ság se pak Erik usadil na Orknejích, kde vládl mnoho let. 

Jeho ženou byla Gunnhild Gormsdóttir, byla často označována za čarodějku.

Po Erikově se Gunnhild se syny uchýlila k dánskému králi Haraldu Modrozubovi. Erikovi synové se stali vládci Norska. V roce 971 však jarl Haakon Sigurdsson s pomocí Haralda Modrozuba připravil vraždu jednoho ze synů, Haralda II., a ostatní se svou matkou uprchli na Orkneje.