Od Jasiny do Aše, republika je naše! Hraniční sloup ČSR, tričko pánské

650 Kč
1-2 týdny

Tričko s motivem hraničního sloupu republiky ČSR. V té době byla naše republika ostrovem demokracie uprostřed Evropy, republika vzkvétala od Krušných hor (na motivu vlevo) až po Tatry a Karpaty (vpravo). Naši hoši byli pripraveni tento ostrov bránit.

Hranice předválečné Československé republiky lemovaly hraniční sloupy ve tvaru vlajky se státním znakem. Oficiálně se nazývaly „hraniční orientační sloupy“ a staly se symbolem odhodlání k obraně vlasti v roce 1938.

Tyto sloupy se na hranici stavěly zhruba od roku 1925 a to na všech celních přechodech přes státní hranici.

Vznik těchto sloupů byl spojován s nedostatečným označením hraničních cest, tj. komunikací překračujících státní hranici. Jejich vzhled byl vybrán prostřednictvím veřejné soutěže v roce 1924. Do poroty byli také zařazeni zástupci uměleckých kruhů - architekti Josef Gočár, Pavel Janák a Theodor Bach.

Celkem bylo do soutěže předloženo 97 návrhů a vítězným se stal návrh architekta Josefa Havlíčka (1899–1961) a sochaře Bedřicha Stefana (1896–1982). Hraniční sloup měl mít kosočtvercový půdorys o délce 650 mm, šířce 550 mm a výšce 3800 mm. Byl vyroben z železného plechu, měl barvy a podobu státní vlajky. Výška sloupu cca dva metry, na kterých byl umístěn oválný emblém s nápisem "Republika československá" a českým lvem.

Během roku 1925 bylo vyrobeno kolem 250 sloupů, které byly následně umístěny na hraniční cesty s celním úřadem.

  • 100% bavlna
  • kvalitní potisk
  • tričko od americké firmy Gildan
  • vlastní výroba - značka Naav
  • potisk v České republice