ruční tkaní

Ruční tkaní

Historický textil - ruční tkaní.

Autor těchto textilů pracuje na dřevěném čtyřlistovém tkalcovském stavu, který umožňuje výrobu různých vazeb. Stav svými vlastnostmi odpovídá stavům používaných na přelomu vrcholného a pozdního středověku. Dále je používán lucet, různě velké tkací destičky a hřebenový stávek pro výrobu vlastních tkanic.

Kromě samotné textilní výroby je též možné dodávat a využívat ve výrobě přírodně barvené materiály. Nejčastěji se jedná o barvení cibulovou slupkou, kořenem mořeny barvířské, případně šafránem, v sezoně i kopřivou.

Ruční práce

obvykle znamená nižší produktivitu, menší objem výroby i vyšší ceny. Výhodou je jedinečnost každého kusu. Do každého výrobku člověk při práci vkládá část sebe sama: svůj rukopis, představivost, svůj cit a um. To dává zákazníkovi maximální volnost v jeho požadavcích. Kromě toho, že si může vybírat podle toho, jak na něj působí styl a osobitost výrobce, může se zákazník stát sám sobě návrhářem. Přesně pak může specifikovat, jaké vlastnosti má výsledný produkt mít, z čeho má být vyrobený a pochopitelně i to, jak má vypadat.

Materiály

Z nepřeberného množství materiálů, které jsou dnes pro textilní výrobu dostupné, jsem se rozhodl používat ty přírodní. K tomuto rozhodnutí mě vedla především úcta k tradici a fakt, že se zabývám převážně tvorbou podle historických předloh. Ve své tvorbě nejčastěji používám 100% ovčí vlnu, dále len nebo bavlnu a v neposlední řadě také konopí a hedvábí.

Ruční tkaní

cena
1 950 Kč7 150 Kč