Přesná replika keltského hřebíku, který byl nalezen na laténském oppidu Stradonice v Čechách. Hřebíky se používaly patrně ke zdobení dřevěných doplňků v domácnosti. Využít jej mohou i kováři např. k ozdobení meče. Jedná se o velice raritní repliku. Hřebík je vyroben metodou lití na ztracený vosk, tedy původní metodou. Zájemce si délku hřebíku může zakrátit dle vlastních potřeb.
- Průměr: 12 mm
- Materiál: bronz
Keltské oppidum Stradonice, nacházející se v okrese Beroun v České republice, patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality spojené s keltskou civilizací ve střední Evropě. Toto oppidum bylo založeno v 2. století př. n. l. a sloužilo jako významné obchodní, řemeslné a politické centrum pro keltský kmen Bójů. Oppida, velká opevněná sídliště, představovala pokročilý stupeň urbanizace v pozdní době železné a Stradonice byly jedním z nejdůležitějších sídlišť tohoto typu v českém prostoru.
Archeologické nálezy z této lokality zahrnují velké množství předmětů z bronzu, železa, skla a zlata, svědčících o vysoké úrovni řemeslné výroby. Mezi nejznámější objevy patří zlaté mince, tzv. duhovky, které dokazují, že Stradonice měly silné obchodní vazby s dalšími keltskými a středomořskými oblastmi. Opevnění oppida tvořily mohutné valy, často posilované dřevěnými konstrukcemi, které měly chránit obyvatelstvo před útoky.
Oppidum bylo strategicky umístěno na vyvýšenině, odkud bylo možné kontrolovat okolní krajinu a důležité obchodní trasy. V období svého největšího rozkvětu mohlo toto sídliště obývat několik tisíc lidí. Funkce oppida nebyla pouze obranná, ale plnila i administrativní a ekonomické úlohy.
Stradonice zanikly kolem poloviny 1. století př. n. l., pravděpodobně v důsledku příchodu germánských kmenů a rozkladu keltské moci v regionu. Dnes představuje oppidum Stradonice významný zdroj informací o keltské civilizaci ve střední Evropě.