Lešij - slovanský lesní démon

Lešij je lesní démon, který se vyskytuje ve slovanské mytologii. Můžete se setkat i s označením jako lěsovik, lasovik, polisun či mochovik. Lešij je ochráncem lesa a lidi nemá moc v lásce.

Lešij na dřevěné desce

Bývá popisován jako rohatý, chlupatý lesní démon, který občas mívá i kopyta a ocas. Například Kašubové znají lesního démona Mikolu. Ten dává pocestným hádanky. Radíme Vám jeho hádánku uhádnout a on Vám ukáže cestu, jinak propadnete moci zla.

V západních Slovanů lešijům odpovídají diví lidé a lesní panny, jsou obdobou antických faunů a satyrů. 

Pokud má Lešij lidskou podobu, tak obvykle jako starec s dlouhými, bílými vlasy a vousy. Oči mu zeleně svítí. Lešij může být vysoký i jako koruny stromů. V ruce může mít palici či hůl.

Může se měnit ve člověka, ale proměna není dokonalá - bílé oči a jeho tělo nevrhá stín. Může se také měnit ve zvířata, především v medvěda, zajíce, vlka a červeného kohouta.

Lešij šumí jako les a vydává zvuky, která přípomínají zvířata, vane kolem něj prudký vítr. Žije nejen v lesích, ale v noci i na polích a loukách. V jendom lese může žít i více lešijů, vládne jim však jeden vládce.

Jeho úkolem je střežit les a škůdce zahání křikem a vystrašením k smrti. Lidé po setkání s ním mohou ztratit paměť.
 
Lidem může podvrhnout i své vlastní děti, ty pak později stejně utečou do lesa. Lze se proti němu chránit oběťmi a dary, především chlebem se solí. Někdo tvrdí, že pomáhá i obrácení šatů na ruby nebo prohozením levé a pravé boty.

Leškij

Tričko s motivem lesního běse - Lešiho.