rozšířené
Přejít na menu nové zboží

magie / magické pomůcky / RITUÁLNÍ KOŠTĚ, metla

RITUÁLNÍ KOŠTĚ, metla

katalogové číslo: MAC63

cena: 350 Kč

   

Vedle své funkce úklidového prostředku a legendárního dopravního prostředku pro čarodejnice koště mělo od pradávna i funkci magicko-rituální, která dnes poněkud upadla v zapomění. Koště se používalo při rituálech spojených s narozením, zasvěcením, svatbě a úmrtí, aby vymetlo zlé síly, drželo démony a temné síly v příslušné vzdálenosti.

Koště slouží k uklízení na všech rovinách jako očišťující a ochranný předmět, k odmetení věcí do jiných říší, k obnovení, otevření nebo posvěcení prostor, můžeme jím vyčistit slavnostní místo před rituálem, připravit je a nakonec zase osvobodit od přivolaných sil. Koště symbolizuje tvůrčí sílu, sebeurčení a utváření sil a energií v životě. Takovéto zacházení s koštětem je šamanská činnost a rituální koště by mělo být používáno pouze k tomuto účelu. Nejde o fyzické čištění, koště se ani nemusí  dotýkat země nebo podlahy, důležité jsou představy při zametání.

Například koště postavené před domovními dveřmi proutím nahoru brání zlým duchům a démonům nemoci, aby vstupovali do domu. K ochraně domu lze koště položit i přes práh, pod postel, na okenní římsu.

Ve starých svatebních zvycích byl obvyklý skok přes násadu koštěte, což symbolizovalo spojení a plození (spojení "skrz koště"). O ženě, která přivedla na svět nemanželské dítě, se říkalo, že "skočila přes koště". Násada koštěte byla symbol sexuálního spojení mužské a ženské energie v její nejvyšší formě

V rituálech při úmrtí se po třech dnech místnost dokonale vymetla, aby to staré mohlo odejít a uvolnilo místo novému.

V Římě zametaly kněžky Hekaté po každém narození určitým způsobem práh domu, aby temné síly nemohly uškodit matce a dítěti. Hekaté je ztělesněním Trojité bohyně, která střeží manželství. Svůj původ má v egyptské bohyni Heket, která symbolizuje plně rozvinutou sílu ženství.

Symbolické zametání prováděné při rituálech muži i ženami neaktivuje jemné energie, ale silně rozdmychává energie, aby došlo k jejich novému uspořádání. Zametání znázorňuje věčnou proměnu sil. To, co se symbolicky a důkladně provádí v obřadu, se ukazuje také v životě. Koště se tak považuje za nástroj tvůrčí síly a osobní moci.

RITUÁLNÍ KOŠTĚ, metla MAGICKÉ POMŮCKY - galerie 1

 

produkty
Doporučujeme
velkomoravské šperky
nové produkty
naposledy prohlížené
RITUÁLNÍ KOŠTĚ, metla MAGICKÉ POMŮCKY
Kosovo je Srbija
0 Kč
rozšířené
Slovensko
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Další informace