rozšířené
Přejít na menu nové zboží

numismatika, mince / Řím a Etrurie

Řím a Etrurie

Římské a etruské mince. V této oblasti byla předchůdcem mincí platidla ve formě odlitků mědi nebo jejich kusů, posléze i tzv. značená měď („aes signatum“) v podobě cihel s vyznačeným obrázkem, často skotem, připomínajícím předchozí běžné platidlo – ostatně latinsky výraz pro skot je „pecus“ – odtud vzniklo slovo „pecunia“ znamenající peníze i v českém překladu. Z mědi byly i první římské mince – tehdy ještě lité – poté, co se peníze začaly razit, přibývají dražší materiály. Mezi konkrétní, nejběžnější druhy vydávaných mincí patří denár (stříbro, od 1. pol. 3. st. př. n. l.), sestercius (první doklad 211 př. n. l., původně stříbro, postupně stále horší kovy), as (z mědi, 10 asů = denár). Od 2. st. se na mincích vyskytují jména úředníků a panovníků, lze tak lépe určit dataci. Motivem na líci byli panovníci z profilu. Již roku 290 př. n. l. vznikl první mincovní úřad a mincovna na Kapitolu. Po rozpadu římské říše na jejím území přestal prakticky mincovní systém fungovat a nastal návrat ke komoditnímu nebo směnnému obchodu; na území Byzance se systém dále rozvíjel, ale docházelo k postupné devalvaci a ke konci říše se používaly již jen měděné mince.

1-6 z 6 celkem

PROBUS, 276 - 282, Antonianus, replika římské mince

katalogové číslo: RAE02

cena: 85 Kč

   
PROBUS (276-282), Antonianus, cínová replika římské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2 cm.

Více informací

CONSTANTINUS III., 421, replika římské mince

katalogové číslo: RAE03

cena: 85 Kč

   

CONSTANTINUS III. (421), cínová replika římské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2,3 cm.

Více informací

JULIA MAMEA, 220 - 235, replika římské mince

katalogové číslo: RAE04

cena: 95 Kč

   
JULIA MAMEA (220 - 235), cínová replika římské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 3 cm.

Více informací

AURELIANUS, 270 - 175, Antonianus, replika římské mince

katalogové číslo: RAE05

cena: 85 Kč

   
AURELIANUS (270- 175), Antonianus, cínová replika římské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2 cm.

Více informací

DIOCLETIANUS, 284 - 305, Antonianus, replika římské mince

katalogové číslo: RAE06

cena: 85 Kč

   
DIOCLETIANUS (284 - 305), Antonianus, cínová replika římské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2 cm.

Více informací

FAUSTINA II., 150 - 180, As, replika římské mince

katalogové číslo: RAE07

cena: 85 Kč

   
FAUSTINA II. (150 - 280), cínová replika římské mince. Ručně odlito a opatinováno. Mince dodáváme v dárkovém balení (sáček s popiskem). Velikost cca 2 cm.

Více informací

produkty
Doporučujeme
vltavíny, šperky
nové produkty
Kosovo je Srbija
0 Kč
rozšířené
Slovensko
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Další informace