Bojový cep

Bojový cep
Cep jako zemědělský nástroj je známý už od starověku. Sedlákům, kteří s ním byli zvyklí pracovat, se tak jeho použití jako improvizované zbraně přímo nabízelo. Nejstarší písemnými prameny doložené použití cepu v boji Evropanem se váže k obléhání města Damietta během 5. křížové výpravy v roce 1218. Masové nasazení cepu v boji však vešlo do evropských vojenských dějin až v pozdním středověku v období husitských válek. Venkované, kteří se přidávali k husitským vojskům, si zprvu přinášeli obyčejné cepy, avšak jak dokládají obrazové prameny z dalších desetiletí po začátku husitských válek, velice brzy začaly být cepy upravovány pro bojové účely – přinejmenším tím, že do dřevěného tlouku cepu byly zaráženy železné trny či hřeby.
Netrvalo dlouhou a v průběhu 15. století se v Českém království začaly vyrábět cepy určené pro čistě bojové použití, jak dokládají další vyobrazení a některé dochované exempláře v muzejních sbírkách. Tyto cepy byly již zcela účelově opatřeny zesilujícím kováním, které mělo spolu s hřeby zvýšit drtivý a zraňující účinek této zbraně.
Bojové cepy si v pozdním středověku užily necelých sto let slávy, avšak po roce 1500 byly spolu s taktikou vozové hradby opouštěny a získaly opět charakter lidové venkovské zbraně, spojené se selskými rebeliemi. Přesto však vzpomínka na bojové cepy z lidského povědomí jen tak nezmizela, neboť ještě v 16. století se pojednání o této zbrani objevovala v šermířských příručkách jako například u německého mistra Paula Hectora Maira.
Související produkty
A co číst dál

Hrad Trosky
Trosky, magický symbol Českého ráje, skrývá labyrint podzemních chodeb

Výhrůžný dopis Jany z Arku husitům
Je rok 1430 a čeští husité jsou na vrcholu moci. Husitské spanilé jízdy jsou postrachem střední Evropy a jejich pověst se nese od ucha k uchu, z jedné země do druhé. Nakonec doputovala až k panně Orleánské, jejíž pověst si nezadala s tou husitskou.

Jan Roháč z Dubé
Jan Roháč z Dubé Historii píší vítězové, tvrdí se, ale…

Bojoví zajíci na stránkách iluminovaných rukopisů
Známe hodně vyobrazení “zlých” zajíců na stránkách středověkých iluminovaných rukopisů, kde zajíci stínají lidem hlavy, osedlali psy nebo šneky, dělají různé neplechy ....