-
Katalog zboží
-
- VÝPRODEJ
- Kingdom Come: Deliverance 2
- Stříbrné šperky
- Šperky
- Zbraně
- Zbroje
- Móda
- Sedlářství
- Kovářství a mince
- Stolování
- Home decor
- Táboření a řemesla
- Hry a knihy
- Gladiátor
- Dárkové poukazy
- VÝPRODEJ
-
- Přihlášení
- Registrace
- Velkoobchod
- Kontakt a prodejny
- Země (Česky)
- Měna (Kč - CZK)
Bojový cep
Bojový cep
Cep jako zemědělský nástroj je známý už od starověku. Sedlákům, kteří s ním byli zvyklí pracovat, se tak jeho použití jako improvizované zbraně přímo nabízelo. Nejstarší písemnými prameny doložené použití cepu v boji Evropanem se váže k obléhání města Damietta během 5. křížové výpravy v roce 1218. Masové nasazení cepu v boji však vešlo do evropských vojenských dějin až v pozdním středověku v období husitských válek. Venkované, kteří se přidávali k husitským vojskům, si zprvu přinášeli obyčejné cepy, avšak jak dokládají obrazové prameny z dalších desetiletí po začátku husitských válek, velice brzy začaly být cepy upravovány pro bojové účely – přinejmenším tím, že do dřevěného tlouku cepu byly zaráženy železné trny či hřeby.
Netrvalo dlouhou a v průběhu 15. století se v Českém království začaly vyrábět cepy určené pro čistě bojové použití, jak dokládají další vyobrazení a některé dochované exempláře v muzejních sbírkách. Tyto cepy byly již zcela účelově opatřeny zesilujícím kováním, které mělo spolu s hřeby zvýšit drtivý a zraňující účinek této zbraně.
Bojové cepy si v pozdním středověku užily necelých sto let slávy, avšak po roce 1500 byly spolu s taktikou vozové hradby opouštěny a získaly opět charakter lidové venkovské zbraně, spojené se selskými rebeliemi. Přesto však vzpomínka na bojové cepy z lidského povědomí jen tak nezmizela, neboť ještě v 16. století se pojednání o této zbrani objevovala v šermířských příručkách jako například u německého mistra Paula Hectora Maira.
Související produkty
A co číst dál
Spanilé jízdy husitů, mýtus a realita
Spanilé jízdy neboli rejsy, byla velká tažení husitů za hranice Českého království.
První vítězství husitského hejtmana Jana Žižky
Jak husitský velitel Jan Žižka z Trocnova vstoupil mezi neporažené.
Kutná Hora jako rival Prahy ve středověkých Čechách
Kutná Hora, město kde se kupilo bohatství a moc díky dolování stříbrné rudy. Působivé středověké město konkurovalo bohatstvím Praze a stala se z něj evropská metropole. Zde se odehrává příběh Kingdom Come: Deliverance 2.
Typologie mečů dle Oakeshott: Type XVI
Obecná datace středověkých mečů podle typu čepele: počátek 14. století – závěr užívání počátkem 15. století.