-
Katalog zboží
-
- Výprodej
- Kingdom Come: Deliverance 2
- Stříbrné šperky
- Šperky
- Zbraně
- Zbroje
- Móda
- Sedlářství
- Kovářství a mince
- Stolování
- Home decor
- Táboření a řemesla
- Hry a knihy
- Gladiátor
- Dárkové poukazy
-
- Přihlášení
- Registrace
- Velkoobchod
- Kontakt a prodejny
- Země (Česky)
- Měna (Kč - CZK)
Plátová zbroj v pozdním středověku – 15. století
V ochranné zbroji jízdních těžkooděnců a polotěžkých jezdců v 15. století již zcela dominoval plech. Krátce po roce 1400 byly končetiny těžkooděnců, podobně jako před tím v závěru 14. století, chráněny plátovými ochrannými prvky, mezi něž se počítala samozřejmě i přilba a plátové rukavice. Ochranu trupu u těchto posledních zbrojí tzv. přechodného typu zajišťovaly zejména plátové kabátce, tvořené menšími plátovými segmenty, nanýtovanými na koženém podkladu a mnohdy potažené textilií. Nicméně, již v poslední čtvrtině 14. století se začaly objevovat první kyrysy v podobě předního plechu a krátce poté i první kompletní kyrysy, tvořené předním i zadním plechem. Součásti plátové zbroje byly s pokračujícími roky 15. století nošeny stále více i pěšáky, kteří kromě přilby čím dál častěji nosili kyrys či alespoň přední plech, případně dílčí chrániče paží a plátové rukavice.
Šalířová zbroj (pán vlevo) „Šalířová zbroj“ - Zbroj arcivévody Zikmunda Tyrolského, c. 1470. - FFOULKES, Charles: Armour & Weapons. Clarendon Press, Oxford, 1909, s. 71.
Celoplátové zbroje ze sklonku 14. století sloužily dobře i v první čtvrtině 15. století, kdy se však začaly objevovat nové prvky. Dosud hojně nošenou přilbu zvanou basinet (či „psí nos“ - ve formě s typickým hledím připomínajícím čenich) doplnil a postupně nahradil tzv. velký basinet. Ten vycházel z předchozího modelu, avšak byl doplněn plátovým límcem a jeho hledí se zakulatilo. V německém kulturním okruhu se od 20. let 15. století začal objevovat zvláštní, zpravidla hranatý typ kyrysu, zvaný „kastenbrust“, který byl poměrně módní až do poloviny století. V průběhu 15. století (a zejména od jeho poloviny) se prosadily dva nejběžnější módní (ale samozřejmě i funkční) styly zpracování celoplátové zbroje – tzv. německý a italský. Styl označovaný jako německý se vyznačoval štíhlými elegantními liniemi, vybíháním okrajů plechů do špiček či do špičatých dekorativně prořezávaných motivů a kanelováním (či žebrováním) některých částí zbroje, které fungovalo jako praktické zesílení a zároveň působilo i esteticky. Styl označovaný jako italský byl naopak charakteristický hladkými oblými plochami plátů a specifickým tvarem poměrně objemných ramenních chráničů. Od 20. let 15. století se v italském prostředí vyvíjela také jezdecká uzavřená přilba s pohyblivým hledím, označovaná jako armet.
Armet, 15. století. - LAKING, Guy Francis: A record of European armour and arms through seven centuries. Vol. 2. London G. Bell and Sons, 1920, s. 82
Ve středoevropském prostoru se přibližně ve 20.-30. letech 15. století objevila na scéně přilba, která se pro pozdní středověk stala téměř ikonickou – šalíř. Tato přilba, která se vyvinula z železného klobouku se sklopenou krempou, doplněnou vepředu o průzory, se stala běžnou součástí pozdně středověkých celoplátových zbrojí jízdních těžkooděnců. Přilbu měli nicméně v oblibě i pěšáci, kteří ji často nosili jako železný klobouk posunutou mírně do týla. Od této přilby se dnešní době odvozuje obecný termín „šalířová zbroj“, jímž se označují plátové zbroje z 2. poloviny 15. století zhotovené v tzv. německém stylu, u nichž zajišťuje ochranu hlavy právě přilba typu šalíř s plátovým podbradím (zvaným též plechový vous).
Šalíř, 2. polovina 15. století. - LAKING, Guy Francis: A record of European armour and arms through seven centuries. Vol. 2. / London G. Bell and Sons, 1920, s. 40.
Plátové podbradí („plechový vous“), 2. polovina 15. století. LAKING, Guy Francis: A record of European armour and arms through seven centuries. Vol. 2. / London G. Bell and Sons, 1920, s. 47
Související produkty
A co číst dál
Venationes, brutální zápasy se zvířaty v římské aréně
Velkolepá představení, která se odehrávala v římských amfiteátrech, měla mnoho podob. O přízeň publika, svobodu i vlastní život tu soupeřili muži i ženy. Nebyli však jediní. Velmi oblíbené byly také hry, v nichž vystupovala zvířata. Nedobrovolně a s výhledem na smrt jich umíraly tisíce během jediných her.
Zelené lesní sklo
Tradice výroby historického zeleného skla v Čechách.
Gladiator II a česká stopa
Od legendárního režiséra Ridleyho Scotta přichází film Gladiátor II. Naše spolupráce začala rok před tím, než film vkročil do kin, a to poptávkou na výrobu zboží s podpisem: A Ridley Scott Film ...
Techniky vrhání nožem
Profesionální házení nožem zahrnuje různé techniky a disciplíny, z nichž každá má svůj vlastní styl a soutěžní zaměření. Zde jsou některé z hlavních typů