Ledvinová dýka - aneb dýka s koulemi

Dýka byla ve středověku vedle nože základním a obvykle nejdostupnějším prostředkem sebeobrany v civilním životě, stejně jako základní součástí útočné vojenské výstroje. Tvary dýk se napříč středověkem měnily v závislosti na vývoji ochranné zbroje, krajových zvláštnostech i módních trendech. Snad nejdéle přetrvávajícím a takřka univerzálním typem dýky byla tzv. dýka s koulemi - či dnešním hovorovým výrazem šermířů a reenactorů „koulovka“- (něm. Nierendolch, fr. Dague à Couilletes, ang. Bollock dagger).
Originál a replika falické dýky z XV. století z Karlštejna z období husitských válek v podání kovářských mistrů z naší kovárny.
Za tímto provokativně působícím názvem se skrývá překvapivě jednoduchá zbraň, jejíž hladká rukojeť kruhového či mírně oválného průřezu se směrem k hlavici mírně rozšiřovala a zaoblovala. Hlavice nemusela být vždy polokulovitá, mohla být i jen mírně zaoblená a krytá plíškem z barevného kovu. Součástí rukojeti pod záštitou, tvořenou kovovým plátkem či silnějším segmentem s výběžky podél čepele, byly dva dřevěné kulovité či vejčité útvary. Tento celek, jinak poměrně praktický na úchop, vyvolával – ať již úmyslně či shodou okolností – asociaci s mužskými genitáliemi, a to vedlo ke zrodu pojmenování daného typu dýky. Poetičtější výraz „ledvinová dýka“, který měl poukazovat na podobnost kulovitých útvarů u záštity s ledvinami, je mnohem mladším výplodem upjaté společenské morálky pokročilého 19. století.
Čepel dýky měla v průběhu staletí několik různě se střídajících variant. Obvykle se objevovala buď oboustranně broušená čepel průřezu zploštělého kosočtverce, nebo čepel průřezu trojúhelníku, která byla po jedné straně broušená po celé délce a na opačné straně měla ostří broušené jen třeba do ¼ až 1/3 délky čepele u hrotu (ale někdy i delší), jako je tomu u moderních útočných nožů a dýk z 20. a 21. století.
A že zaznělo „v průběhu staletí“? Ano, tento typ dýky byl skutečně vytrvalý. Nejstarší identifikované exempláře jsou datované do konce 13. a první poloviny 14. století a odtud dále byla dýka s koulemi hojně používaná napříč střední a západní Evropou až do poloviny 16. století. Archeologické nálezy a vyobrazení potvrzují výskyt tohoto typu dýky v českém prostředí od cca 2. čtvrtiny 14. století a je tudíž zjevné, že uvedený typ dýky tak sloužila svému účelu nejen v časech Lucemburků, ale i v období husitských válek a poděbradském i jagellonském období. Ledvinové dýky v různém stadiu zachovalosti byly nalezeny například v Praze, Čáslavi, Brně či Hradišťku u Davle. Některé z odkrytých exemplářů mají slušně dochované i rukojeti z organického materiálu, jako je tomu například u dýky odkryté během vykopávek na Veselé ulici v Brně.
Nošení ledvinové dýky se i po polovině 16. století ještě dlouhou udrželo v Nizozemí, ve Skandinávii a na Britských ostrovech, a to až do 18. století. S ohledem na vizuální a konstrukční podobnost se soudí, že skotská dýka dirk se vyvinula právě z tzv. z dýky s koulemi.
Související produkty
A co číst dál

Výhrůžný dopis Jany z Arku husitům
Je rok 1430 a čeští husité jsou na vrcholu moci. Husitské spanilé jízdy jsou postrachem střední Evropy a jejich pověst se nese od ucha k uchu, z jedné země do druhé. Nakonec doputovala až k panně Orleánské, jejíž pověst si nezadala s tou husitskou.

Jan Roháč z Dubé
Jan Roháč z Dubé Historii píší vítězové, tvrdí se, ale…

Bojoví zajíci na stránkách iluminovaných rukopisů
Známe hodně vyobrazení “zlých” zajíců na stránkách středověkých iluminovaných rukopisů, kde zajíci stínají lidem hlavy, osedlali psy nebo šneky, dělají různé neplechy ....

Jan Žižka z Trocnova a Kalicha - óda na geniálního vojevůdce
Patří mezi nejvýznamnější středověké vojevůdce evropské a české historie - Jan Žižka z Trocnova (cca 1360 – 11. října 1424) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, dokonalé obranné techniky. Jeho husitští vojáci hojně používaly střelnou zbraň - "píšťala", z tohoto slova se odvozuje i anglický název "Pistol".